Podstrona: 27. Rzeszowskie Juwenalia za nami! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

27. Rzeszowskie Juwenalia za nami!

2022-05-09 , red.  Marta Jagiełowicz
Władze uczelni i miasta wraz z organizatorami wydarzenia,

Juwenalia to najbardziej wyczekiwany przez studentów czas. Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią mogli powrócić do hucznego celebrowania swojego święta. Tradycyjnie po symbolicznym przekazaniu kluczy do miasta barwny korowód przeszedł ulicami Rzeszowa do Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. To tam studenci i mieszkańcy całego Podkarpacia mogli posłuchać gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz skorzystać z wielu atrakcji i imprez towarzyszących.

„Otwieramy najlepsze juwenalia w Polsce!”

Zgodnie z tradycją Rzeszowskie Juwenalia rozpoczynają się od symbolicznego przejęcia miasta przez studentów. „Oddajemy wam władzę. Wy rządźcie, a my będziemy odpoczywać” – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, wręczając klucz do bram miasta przewodniczącemu Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej Kamilowi Chohurze. Życząc udanej zabawy, rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podkreślił: „Otwieramy najlepsze juwenalia w Polsce!”. Podczas wydarzenia Politechnikę Rzeszowską reprezentowali również prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz i kanclerz mgr inż. Andrzej Sowa.

„Mamy to! Miasto jest nasze”

W  pierwszy dzień Wielkiego Koncertowego Finału ulice Rzeszowa zamieniły się w barwny korowód, który niemal przypominał karnawał w Rio de Janeiro. Studenci jak co roku nie zawiedli, a ich kreatywność została doceniona w konkursie na najciekawsze przebranie. Pogoda dopisała, dzięki czemu rzeszowski Rynek zgromadził rekordową liczbę przebranych studentów. Pojawili się m.in. piraci, jaskiniowcy, jednorożce, księża i zakonnice, bajkowe Teletubisie.

Korowód przeniósł zabawę z rzeszowskiego Rynku na Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej, które przez cały weekend tętniło życiem. Przez dwa dni  rozbrzmiewała muzyka czołówki polskiej sceny muzycznej. W piątek przed publicznością wystąpili: Kacperczyk, Happysad, Reto, Dżem i Enej, w sobotę natomiast: Białas, Hunter, Kękę, Lady Pank i Golec uOrkiestra. Wielki Koncertowy Finał zgromadził na wspólnej zabawie tłumy studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia.

Juwenalia to jednak nie tylko koncerty, to także wydarzenia kulturalne i sportowe. Uczestnicy mogli skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji, jak np. wesołe miasteczko czy bungee, oraz imprez towarzyszących (scena klubowa, scena candela).

Należy podkreślić, że Rzeszowskie Juwenalia, największy festiwal kultury studenckiej na Podkarpaciu, nie przez przypadek nazwane „Najlepszymi Juwenaliami w Polsce”, to efekt pracy bardzo wielu osób. To wyzwanie logistyczne wymagało współpracy i zaangażowania zespołów zajmujących się m.in.: zabezpieczeniem terenu, wyjść ewakuacyjnych, zachowaniem drożności dróg pożarowych oraz zagospodarowaniem przestrzennym terenu, nieustannym patrolem.