Podstrona: 51. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

51. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów

2023-09-20 , red.  Marta Jagiełowicz
51. Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów,

Filip Durda, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy, Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej reprezentował Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej podczas 51. Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się w sierpniu w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas zawodów Filip uplasował się na znakomitym 4. miejscu.

Filip Durda brał udział w zawodach rozgrywanych w klasie standard – skrzydła o rozpiętości 15 m bez klap z możliwością doważenia balastem wodnym do masy 525 kg. Student na szybowcu Discus CS rozegrał pięć konkurencji: dwie obszarowe oraz trzy wyścigowe, pokonując 1300 km w łącznym czasie około 30 h. Filip mimo dość trudnych warunków pogodowych – trasy łączyły lot pod szlakami cumulusów na wysokim pułapie i zwiększonej prędkości z lotem na bezchmurnym niebie, aby przelecieć kolejne kilometry, musiał podejmować ryzyko, lecąc nisko i pozbywając się balastu wodnego. Jedną z konkurencji zakończył lądowaniem w terenie przygodnym, co jednak nie wpłynęło na ostateczny wynik. Warto dodać, że jedynie dwóm pilotom z 24 udało się wrócić do domu o własnych skrzydłach.

Student ostatecznie uplasował się na znakomitym 4. miejscu (ze stratą 48 punktów do 3. miejsca), zaraz za zawodnikami będącymi jednymi z najlepszych pilotów w Polsce. Jak podkreślał Filip, zabrakło naprawdę niewiele, co tylko zwiększa chęci, aby w przyszłym roku zawalczyć o lepszy wynik. „Serdecznie dziękuję załodze Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej za możliwość treningu i wypożyczenia szybowca: szefowi wyszkolenia Arkadiuszowi Bulandzie i instruktorowi Bartoszowi Ramżyńskiemu oraz najlepszej pomocniczce Karolinie Kurczab” – mówił Filip. Pełne wyniki i wizualizacje lotów dostępne są na stronie