Podstrona: Czwarte miejsce Politechniki Rzeszowskiej w rankingu uczelni o dostępności cyfrowej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2021-06-14 , red.  Anna Worosz

Nasza uczelnia zajęła czwarte miejsce w rankingu polskich uczelni dotyczącym dostępności stron www i trzecie miejsce wśród uczelni z najmniejszą liczbą błędów, uzyskując wynik 71,43%. To pierwsza edycja raportu o dostępności cyfrowej uczelni w Polsce. W badaniu wzięło udział 50 uczelni wyższych.

O rankingu

Ranking został opracowany na podstawie raportu przygotowanego przez firmę Kinaole Solutions w lutym i marcu 2021 r. Celem badania było zwrócenie uwagi na kwestię dostępności oraz projektowania uniwersalnego na przykładzie stanu dostępności stron głównych uczelni wyższych w Polsce.

W badaniu uczelni wyższych wzięto pod uwagę 16 kryteriów występujących w wytycznych WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines), które odnoszą się do osób z niepełnosprawnością wzroku: niewidomych (No Vision), niedowidzących (Limited Vision) oraz głuchych (No Hearing).

W rankingu uczelni najlepiej wypadł Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, drugie miejsce zajęła Politechnika Gdańska, a trzecie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszej dziesiątce znalazły się: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Gdański, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Raportu dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce.

Dostępność cyfrowa

Dostępność jest w Polsce wymogiem prawnym, określonym w ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 r.,  poz. 848). Oznacza ona dostosowywanie wszelkich produktów, usług (nie tylko tych o charakterze cyfrowym) oraz przestrzeni tak, by mogło z nich korzystać jak najwięcej osób, w tym również osób z ograniczeniami stałymi, tymczasowymi lub sytuacyjnymi. Założeniem jest brak przeszkód w łatwym dostępie do informacji dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, np. wzrokowymi, słuchowymi, ruchowymi, zaburzeniami poznawczymi czy niepełnosprawnością intelektualną.