Podstrona: Dotacja na zakupy inwestycyjne z budżetu województwa podkarpackiego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Dotacja na zakupy inwestycyjne z budżetu województwa podkarpackiego

2021-07-15 , red.  Anna Worosz, fot. B. Motyka
Od lewej: P. Pilch, prof. P. Koszelnik.

Samorząd Województwa Podkarpackiego przekazał podkarpackim uczelniom dotacje za zakupy inwestycyjne. Przedstawiciele dziesięciu szkół wyższych podpisali umowy na dofinansowanie. Politechnika Rzeszowska otrzymała 230 tysięcy zł. Umowę w tej sprawie podpisał rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i wicemarszałek Piotr Pilch.

Otwierając spotkanie, wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że Zarząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera podkarpackie szkoły wyższe, mając świadomość, jak ważny jest ich rozwój dla zwiększenia potencjału regionu. „Jesteśmy przekonani, że to wsparcie będzie służyło podniesieniu jakości kształcenia, a tym samym zachęci młodych ludzi do studiowania na Podkarpaciu, a potem do znalezienia tutaj pracy” - powiedział Piotr Pilch.

Politechnika Rzeszowska otrzymała 230 tys. zł na realizację przedsięwzięcia pn. „Doposażenie stanowisk laboratoryjnych dydaktyczno-badawczych na potrzeby nowo utworzonych/nowych kierunków studiów na Politechnice Rzeszowskiej”. Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik poinformował, że uczelnia przeznaczy te środki na doposażenie stanowisk laboratoryjnych na trzech wydziałach: Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej, Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz na Wydziale Chemicznym. „Przyznane środki pomogą odnowić zaplecze laboratoryjne, które jest niezbędne do prowadzenia kształcenia na wysokim poziomie. Od nowego roku akademickiego planujemy powrócić do kształcenia stacjonarnego, a szczególnie wzmocnić kształcenie praktyczne, które jest kluczowe w procesie dydaktycznym przyszłych inżynierów” – powiedział prof. P. Koszelnik.

W budżecie województwa podkarpackiego zaplanowane zostały środki finansowe w wysokości 1 mln zł, z przeznaczeniem na wsparcie dla lokalnych uczelni w formie dotacji celowej na zakupy inwestycyjne. Warunkiem ubiegania się o tę dotację było złożenie przez uczelnię wniosku. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 10 wniosków o przyznanie dotacji celowej. Wszystkie przeszły pozytywną ocenę formalną, a następnie zostały podane ocenie merytorycznej przez komisję powołaną przez zarząd województwa podkarpackiego. Oceniając złożone wnioski, komisja brała pod uwagę zgodność przedsięwzięcia z celami wynikającymi ze Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2030 oraz z potrzebami rynku pracy, powiązanie przedsięwzięcia z powstaniem/rozwojem nowego kierunku kształcenia i/lub wzrostem liczby studentów na danym kierunku kształcenia, a także z prowadzeniem działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej.