Podstrona: Działania Politechniki Rzeszowskiej w walce z koronawirusem / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Działania Politechniki Rzeszowskiej w walce z koronawirusem

2020-03-26
Działania Politechniki Rzeszowskiej w walce z koronawirusem

Katedra Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa włączyła się w pomoc lokalnym służbom medycznym. Zainicjowała prace nad prostymi rozwiązaniami środków ochrony osobistej przeznaczonych m.in. dla lekarzy i osób narażonych na częste kontakty osobowe. Projektowane wzory przyłbic są przeznaczone do samodzielnego wytworzenia i montażu z m.in. wykorzystaniem drukarek 3D, które są na wyposażeniu w laboratoriach PRz, ale często również wielu instytucji i gospodarstw domowych. Do prac włączyło się wiele osób.

Niezwykle istotna jest prostota montażu, pracujemy nad tym, aby wykonać prosty uchwyt w krótkim czasie z zastosowaniem drukarki 3D, do takiego uchwytu będzie można szybko przymocować przeźroczystą przesłonę wykorzystując np. cienki plexiglas, proste materiały biurowe typu przeźroczyste teczki ofertowe czy koszulki na dokumenty. Osłona musi być również tania i prosta do późniejszej utylizacji – powiedział prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

Jest to jedna z wielu inicjatyw środowiskowych i społecznych zawiązanych w celu minimalizacji skutków rozprzestrzeniania się koronowirusa. Do prac włączyło się wiele osób m.in. ze środowiska medycznego dr n. med. Damian Filip z-ca Kierownika Kliniki Ortopedii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 oraz środowiska studenckiego z Koła Naukowego Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego - Bartłomiej Szajewski i Jakub Świeciński, którzy pracują zdalnie nad nowymi projektami zabezpieczeń.

Prace nad projektem rozpoczęliśmy już w piątek, analizując dostępne na rynku i w sieci konstrukcje. Zależy nam również na szybkości wykonania uchwytu przyłbicy, tak aby podczas jednego procesu wydruku 3D wyprodukować jak najwięcej elementów, które są obecnie bardzo potrzebne – powiedział koordynator projektu dr inż. Łukasz Przeszłowski.

Środki zabezpieczające są niezwykle istotne, szczególnie dla służb medycznych. Temat został podjęty w wyniku wspólnych konsultacji i działań Klastra TECHNOMED, w skład którego wchodzą Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz podkarpackie szpitale. Lekarze w ramach wykonywania pracy będą mogli testować nowe rozwiązania konstrukcyjne pod względem ochrony i ergonomii – powiedział prof. n. med. Sławomir Snela, prezes Klastra TECHNOMED.