Podstrona: Najnowszy numer „Gazety Politechniki” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Najnowszy numer „Gazety Politechniki”

2021-05-12 , red.  Marta Jagiełowicz
Najnowszy numer „Gazety Politechniki”

W numerze 1–3/2021 „Gazety Politechniki” zamieszczono informację dotyczącą przyznania zespołom z naszej uczelni dofinansowania na realizację prac badawczo-rozwojowych w ramach programu grantowego PCI. Opublikowano także artykuły na temat osiągnięć pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej, m.in. grantu badawczego finansowanego w ramach konkursu SONATA BIS 10, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Paweł Chmielarz, prof. PRz, technologii produkcji nawozu na bazie osadów ściekowych opracowanej przez naukowców z PRz, systemu do rehabilitacji rąk docenionego w konkursie „Student-Wynalazca”.

W tym wydaniu można również przeczytać o klastrze kosmicznym, który powstanie na Podkarpaciu, nowym bolidzie PMT-03 zaprezentowanym przez PRz Racing Team oraz o projekcie RoboLAB, którego głównym partnerem jest Politechnika Rzeszowska. W „Gazecie” znalazły się również informacje dotyczące udziału władz naszej uczelni w komisjach stałych KRPUT oraz Rady Uczelni nowej kadencji. Zamieszczono także materiał poświęcony kapitan pil. Adelajdzie Szarzec-Tragarz, absolwentce pierwszego rocznika specjalizacji pilotażowej, która została jedną z bohaterek książki „Dziewczyny na skrzydłach”.

W części dotyczącej nauki znalazł się artykuł pt. „Technologie, które mają znaczący wpływ na eksplorację kosmosu”. Profesor Eugeniusz Moczuk natomiast opisał badania, które przeprowadził wśród młodzieży miasta Rzeszowa, poruszające problematykę przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych.

Opublikowano informacje z zakresu współpracy międzynarodowej, tj.: o aktywnym uczestnictwie Politechniki Rzeszowskiej w działaniach UE na rzecz europejskiej obronności, o przyznaniu naszej uczelni Karty Erasmusa oraz o przyjeździe kolejnej grupy Erasmusów.

W ramach wiadomości wydziałowych można przeczytać artykuły dotyczące m.in. 15 lat działalności Wydziałowego Laboratorium Badań Konstrukcji WBIŚiA, systemu analizy i monitoringu jakości powietrza na WBMiL, matury próbnej z chemii na WCH, zastosowania przez filipińską firmę oprogramowania CPDev opracowanego na WEiI, zastosowania robotów przemysłowych na WMT oraz 62. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym przeprowadzonej na WZ.

Sporo miejsca poświęcono aktywności studentów. Oprócz artykułu prezentującego działalność Koła Naukowego Machine Learning można przeczytać o inicjatywie Samorządu Studenckiego PRz, jaką było wydarzenie „Live ze studentami Politechniki Rzeszowskiej”. Zamieszczono również artykuł o udziale naszych zawodników w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Zapraszamy do lektury i zachęcamy do publikowania na łamach naszej gazety.

Redakcja „Gazety Politechniki”