Podstrona: Konferencja naukowo-dydaktyczna „IT i szachy” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Konferencja naukowo-dydaktyczna „IT i szachy”

2021-09-30 , red.  Urszula Bednarz, Ewa Rejwer-Kosińska, fot. Beata Motyka
Szachy wpływają na rozwój kreatywnego myślenia u dzieci i młodzieży.

II Kongres edukacyjny „IT i  szachy” zorganizowany 21–22 września 2021 r. w G2A Arenie w Jasionce już za nami. To unikatowe w skali kraju wydarzenie, objęte honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz patronatem naukowym Politechniki Rzeszowskiej, miało na celu zwrócenie uwagi na wpływ nowoczesnych technologii oraz gier logicznych, ze szczególnym uwzględnieniem szachów, na rozwój kreatywnego myślenia u dzieci i młodzieży. Było również okazją do nawiązania współpracy szkolnictwa z biznesem.

Kongres zgromadził ponad 1000 uczestników, w tym lokalnych samorządowców, przedsiębiorców, ale przede wszystkim dzieci i młodzież z Podkarpacia wraz z nauczycielami. Obok lekcji programowania, zawodów robotycznych i turnieju szachowego w trakcie kongresu odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna „IT i szachy”, w której swój udział zaznaczył Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej. Dr Małgorzata Wołowiec-Musiał, prodziekan ds. kształcenia WMiFS wygłosiła wykład inauguracyjny zatytułowany „Szachy, czyli coś więcej niż sport”, w którym przybliżyła historię gry w szachy w kontekście narodzin sztucznej inteligencji. Pani doktor w sposób bardzo ciekawy i przystępny opowiedziała, jak rozwijała się gra w szachy oraz w jaki sposób człowiek już od dawnych lat próbował skonstruować urządzenie, które mogłoby konkurować z nim w tej grze. Wykład cieszył się z dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonej młodzieży, nauczycieli i innych słuchaczy.

Warto podkreślić, że kongres był również znakomitą okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.

Panel prowadzony przez koło naukowe „Machine Learning”

22 września 2021 r. w ramach części naukowo-dydaktycznej II Kongresu Edukacyjnego „IT i Szachy” odbyła się sesja panelowa pt. „Sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe dla każdego”, w której czynny udział wzięli uczestnicy Koła Naukowego „Machine Learning” (KNML), studenci kierunku inżynieria i analiza danych (IiAD): Patryk Gronkiewicz, Piotr Krawiec, Hubert Mazur i Vitalii Morskyi. W trakcie panelu studenci mieli okazję podzielić się swoją wiedzą i osiągnięciami (zdobytymi m.in. w trakcie hackathonów organizowanych na KNML oraz studiów na kierunku IiAD), prezentując odczyty pt.: „Wprowadzenie do sztucznych sieci neuronowych” – Hubert Mazur,

„Analizy danych w modelowaniu pandemii” – Patryk Gronkiewicz, Piotr Krawiec, „Przykład prostej lecz innowacyjnej aplikacji Open Gov Data” – Piotr Krawiec, Patryk Gronkiewicz, Vitalii Morskyi. Ostatni odczyt panelowy pt. „Analizy danych wczoraj i dziś” przedstawił dr Michał Piętal, opiekun KNML ze strony WEiI. Moderatorem panelu była dr Ewa Rejwer-Kosińska, opiekun KNML ze strony WMiFS.

Wszystkie odczyty panelowe spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, tym bardziej, że techniki uczenia maszynowego i analizy danych, mimo że wymagają od programisty/analityka interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności, znajdują zastosowania w wielu obszarach codziennego życia.