Podstrona: Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-01-26 , red.  Marta Jagiełowicz
Prorektorzy uczelni technicznych,

Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych stanowiła doskonałą okazję do debaty o bieżących problemach i wyzwaniach dotyczących procesu kształcenia oraz spraw studenckich. Gospodarzem najnowszej edycji wydarzenia był Uniwersytet Morski w Gdyni. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. studenckich.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali przedstawiciele władz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – dr hab. Sambor Guze, prof. UMG, prorektor ds. kształcenia oraz prof. dr hab. Wojciech Łużny, prorektor AGH, przewodniczący konferencji.

Tematyka konferencji

Wiodącym tematem konferencji prorektorów były zagadnienia dotyczące budowania atrakcyjnej oferty dydaktycznej. „Dla mnie szczególnie wartościową była dyskusja skupiona wokół kwestii malejącej liczby studentów w Polsce, na którą oprócz niżu demograficznego mają wpływ aktualne trendy na rynku pracy” – powiedział prof. Grzegorz Ostasz – „Prorektorzy byli zgodni, że główny wysiłek należy poświęcić udoskonalaniu prowadzonych i kreowaniu nowych kierunków studiów. Musimy oprzeć się na badaniach rynku i konkurencji oraz narzędziach pomagających w formułowaniu wariantów strategicznych i wyborze optymalnego rozwiązania”.

Ponadto konferencja w dobie pandemii Covid-19 stała się platformą wymiany doświadczeń dotyczących sprawnego, efektywnego i bezpiecznego prowadzenia procesu kształcenia, umożliwiającą poznanie specyfiki poszczególnych uczelni i praktycznych rozwiązań stosowanych w czasach pandemii.

Kolejnym tematem poruszonym w trakcie zjazdu prorektorów była obsługa studentów z niepełnosprawnościami, o której mówiła Anna Dobkowska z Referatu ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Gdyni. Z kolei psychotraumatolog, terapeuta, pedagog i kulturoznawca Aldona Nowakowska podkreślała znaczenie stabilizacji emocjonalnej w czasach Covid-19. O pomocy dla młodzieży w dobie pandemii referował natomiast prof. Marcin Szulc z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.