Podstrona: Konferencja „Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2021” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Konferencja „Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2021”

2021-05-25 , red.  Andrzej Paszkiewicz, Marek Bolanowski
Konferencja „Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2021”

Organizatorami szóstej edycji konferencji „Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2021” byli Oddział Podkarpacki Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Rzeszowski, Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2006 r. i jest koordynowane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union – ITU).

Hasło przewodnie

Przyjęte przez ITU hasło przewodnie obchodów „Przyspieszenie transformacji cyfrowej w trudnych czasach” bardzo dobrze koreluje z obecną sytuacją panującą w kraju i na świecie. Wyzwania, z którymi społeczeństwo musiało się zmierzyć podczas pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, uświadamiają, jak ważny jest postęp technologiczny. Technologia cyfrowa nie zastąpi osobistych relacji społecznych, ale przyczynia się do rozwoju społecznego i gospodarczego, wspiera także funkcjonowanie różnych obszarów życia w trudnych czasach.

Patronat honorowy

Patronat honorowy nad konferencją objęli marszałek województwa podkarpackiego, rektor Politechniki Rzeszowskiej, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W obradach, które odbywały się w formule online, wzięli udział m.in. przedstawiciele środowiska akademickiego, przedstawiciele organów i jednostek samorządowych, przedstawiciele firm z branży informatycznej, branży telekomunikacyjnej oraz energetycznej, a także członkowie PTI i SEP.

Przebieg konferencji

Konferencję otworzyli prezesi regionalnych oddziałów PTI i SEP dr inż. Andrzej Paszkiewicz, prof. PRz i dr inż. Barbara Kopeć. W imieniu JM Rektora Politechniki Rzeszowskiej uczestników konferencji przywitał prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz. Wygłoszono referaty dotyczące rozwoju technologii 5G, budowy nowoczesnych sieci komunikacyjnych, wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości w przemyśle oraz urzeczywistnienia koncepcji Smart City na przykładzie miasta Rzeszowa. Dr inż. Andrzej Paszkiewicz, prof. PRz zaprezentował potencjał i dotychczasowe osiągnięcia uzyskane w ramach realizacji projektu „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej” finansowanego w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” MEN. Realizacja tego projektu przyczynia się do rozwoju potencjału naukowego Politechniki Rzeszowskiej i stanowi szansę na wzmocnienie rozwoju całego regionu Podkarpacia. W trakcie konferencji zostały także ogłoszone wyniki piątej edycji Konkursu Młodych Inżynierów.

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2021 są dostępne na stronie.