Podstrona: Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa – szanse i wyzwania / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa – szanse i wyzwania

2021-08-23 , red.  Marta Jagiełowicz
Uczestnicy spotkania,

Debata ekspercka ,,Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa – szanse i wyzwania’’, która odbyła się 18 sierpnia 2021 r. w Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, to kontynuacja dyskusji na temat działań zmierzających do utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Podczas wydarzenia Politechnikę Rzeszowską reprezentował rektor prof. Piotr Koszelnik.

Debata ekspercka

W wydarzeniu udział wzięli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski, starosta sanocki Stanisław Chęć, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku dr hab. Elżbieta Cipora, prof. ucz., przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej, Mitsubishi Motors Tomoho Umeda, p.o. prezes Zarządu Autosan S.A. Adam Smoleń, dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK Beata Rapa, prezes Zarządu SPGK Sanok dr Krzysztof Jarosz oraz prezes Zarządu Fibrain Rafał Kalisz.

„Nie mam wątpliwości, że wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać” – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, otwierając konferencję. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik mówił natomiast o istocie współpracy władz lokalnych, regionalnych oraz przedstawicieli świata nauki i biznesu w rozwijaniu technologii wodorowych: „Jako uczelnia jesteśmy zobligowani, aby prowadzić nauczanie oraz badania, których wynikiem będzie rozwój gospodarczy oraz kształcenie kadry dla branż związanych z wodorem”.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o kwestiach związanych z technologią wodorową, perspektywami rozwoju w tym obszarze i współpracy międzynarodowej, w tym o wdrażaniu zielonej technologii do produkcji. Powstanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe czy autobusy wodorowe. Transfer wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii umożliwi rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu oraz wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw.

List Intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej

Politechnika Rzeszowska jest jednym z sygnatariuszy Listu Intencyjnego na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej, który został podpisany 18 maja br. Strony zadeklarowały wówczas m.in.: współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej, wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej przez realizację innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych, prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu, analizę oraz planowanie działań, inicjatyw i przedsięwzięć związanych z gospodarką wodorową oraz optymalizacją energetyczną z wykorzystaniem wodoru, organizowanie i uczestniczenie w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym) zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integrację branży.