Podstrona: Międzynarodowa XXV Konferencja Mechaniki Płynów (FMC2022) / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Międzynarodowa XXV Konferencja Mechaniki Płynów (FMC2022)

2022-09-29 , red.  Anna Kucaba-Piętal
Uczestnicy koferencji,

Jubileuszowa Międzynarodowa XXV Konferencja Mechaniki Płynów (FMC2022) została zorganizowana przez Politechnikę Rzeszowską im I. Łukasiewicza pod auspicjami Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauki. Obrady odbywały się 7–9 września w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

Patronaty honorowe

Patronaty honorowe nad konferencją sprawowali: Minister Edukacji i Nauki, JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpackie oraz towarzystwa naukowe: European Research Community of Turbulence and Cambusion (ERCOFTAG) oraz Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTiS).

Uroczyste rozpoczęcie konferencji

Na uroczyste rozpoczęcie konferencji przybyły władze uczelni, miasta Rzeszowa oraz województwa podkarpackiego. Gości powitała  prof. Anna Kucaba-Piętal, przewodnicząca komitetu organizacyjnego oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, życząc uczestnikom owocnych obrad. Otwarcia wydarzenia dokonał prof. Jacek Pozorski, przewodniczący Sekcji Mechaniki Płynów PAN oraz przewodniczący Komitetu Naukowego FMC2022.  W imieniu władz administracyjnych głos zabrał  wicewojewoda województwa podkarpackiego Radosław Wiatr.

Sesje wykładowe

Sesje wykładowe zainaugurowały dwa wykłady plenarne. Zaproszeni goście: prof. Beverley McKeon z Graduate Aerospace Laboratory California Institute of Technology, USA wygłosił wykład Experiments, Simulation and Modeling in Wall Turbulence: Towards "Designer Turbulence", a prof. Ali Beskoka z Mechanical Engineering Department, Southern Methodist University, Dallas, USA Fluid Flow in Nanoconfined Geometries.

Ponad 130 uczestników z Polski i zagranicy (Chiny, USA, Szwecja, Czechy, Dania, Niemcy, Australia) reprezentujących 30 ośrodków naukowych z całego świata wzięło udział w trzydniowych obradach (7–9 września 2022 r.) prowadzonych w języku angielskim. Wyniki najnowszych badań przedstawili podczas 65 wygłoszonych referatów w ramach 15 sesji tematycznych oraz zaprezentowali na 23 posterach podczas sesji plakatowej. W sesji przemysłowej zaprezentowano możliwości najnowszej aparatury oraz oprogramowania służącego do prowadzenia badań w zakresie mechaniki płynów. Wykłady plenarne wygłosili: prof. Ali Beskok (USA), prof. Beverly McKeon (USA), prof. Nick Lawson (Australia), prof. Andrzej Herczynski (USA), prof. Bernd Noack (Chiny).

Konkursy

Podczas konferencji odbył się również Konkurs im. J. W. Elsnera na najlepszą pracę z mechaniki płynów, zorganizowany pod auspicjami ERCOFTAG oraz PTMTiS.  Zwyciężyła praca mgr. inż. Michała Rajka z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zatytułowana Kinematic simulations as a subgrid-scale model for particle motion in a priori LES of homogeneous isotropic turbulence.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej w Konkursie na Najlepszy Plakat przyznał nagrodę zespołowi naukowców z Politechniki Łódzkiej za poster Influence of Tip Speed Ratio on the efficiency of Savonius wind turbine with deformable blades.

Pierwszy dzień obrad oraz uroczyste rozpoczęcie konferencji FMC2022 transmitowano na oficjalnym kanale Politechniki Rzeszowskiej na YouTube, aby rozpowszechnić wiedzę wśród naukowców i studentów.

Przewidziano również bogaty program popularyzujący zdobycze kultury i dziedzictwa narodowego naszego regionu. Obejmował on: koncert „Połonin”, zwiedzanie Rzeszowa, zamku w  Krasiczynie oraz  Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.

O konferencji

Warto podkreślić, że cykl konferencji rozpoczął się w 1974 r. i odbywają się one co dwa lata pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Mechaniki, stanowiąc forum wymiany myśli i doświadczeń w obszarze mechaniki płynów. Jubileuszowa 25. edycja została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki RP na podstawie umowy nr DNK/SP/513188/2021 z dnia 17 grudnia 2021 r. pt. „Organizacja Międzynarodowej Konferencji XXV Fluid Mechanics Conference”, realizowanej w ramach programu Doskonała Nauka.