Podstrona: Msza inaugurująca rok akademicki 2019/2020 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Msza inaugurująca rok akademicki 2019/2020

2019-10-07
Msza inaugurująca rok akademicki 2019/2020

4 października w kościele dominikanów pw. Św. Jacka odbyła się msza inaugurująca 69. Rok Akademicki 2019/2020 w Politechnice Rzeszowskiej.

Mszę celebrował JE ks. dr Jan Wątroba, Biskup rzeszowski. W nabożeństwie uczestniczyło wielu pracowników i studentów Uczelni. Wśród zgromadzonych byli: Rektor, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, prof. Grzegorz Masłowski - Prorektor ds. kształcenia, prof. Mariusz Oleksy - Prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką oraz mgr inż. Andrzej Sowa – Kanclerz.

Mszę koncelebrował ks. dr Andrzej Sołtys, adiunkt w Katedrze Nauk Humanistycznych i Społecznych na Wydziale Zarządzania PRz. Homilię wygłosił o. Marcin Dąbkowicz OP. – Daje mi do myślenia, że dzisiejsze nabożeństwo wypada w dzień, którego patronem jest św. Franciszek. Wydaje się, że to przypadek, ale wiemy że w życiu nie ma przypadków. O. Dąbkowicz przypomniał, że św. Franciszek był człowiekiem zbuntowanym przeciwko porządkowi świata i przeciwko zastanej sytuacji w kościele. Jako młody buntownik stanął naprzeciwko papieża Innocentego III znanego z autorytarnego usposobienia, dostając w końcu zgodę na postulowaną przez siebie formułę zakonna. – Jako nauczyciele akademiccy musicie podejść do buntu jaki jest w młodzieży z szacunkiem, albowiem świat ma wiele wad, na które w nie ma w młodym człowieku zgody. Waszym obowiązkiem jest przekazywanie młodym ludziom wartości. Nie ma nauczania bez przekazywania wartości. I to wy macie „doskoczyć” w tym zakresie do młodzieży a nie oni do was – kontynuował kaznodzieja zwracając się do nauczycieli akademickich.

Po mszy miał miejsce koncert „Połonin” dla zgromadzonych wiernych i duszpasterzy.

Dziękujemy JE ks. dr. Janowi Wątrobie za to, że zechciał być ze Społecznością Akademicką Politechniki Rzeszowskiej w tak ważnym dla nas dniu oraz przeorowi konwentu dominikanów o. Artur Gałeckiemu za nieprzerwaną opiekę duszpasterską nad naszą Uczelnią.