Podstrona: Najnowsza monografia Jana Sieniawskiego i Aleksandra Cyunczyka wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2020-06-22
kategoria: Nauka

W opracowaniu „INŻYNIERIA MATERIAŁOWA Elementy teorii i praktyki w procesach wytwarzania ze stanu ciekłego materiałów metalicznych” określono oddziaływanie czynników zewnętrznych na kinetykę procesu krystalizacji czystych metali i stopów. Uwzględniono wpływ pierwiastków stopowych, rolę składników układów równowagi fazowej w stanie ciekłym i stałym, również kinetykę procesu krystalizacji (krystalizacja kierunkowa i monokrystalizacja). Omówiono specjalistyczne urządzenia, których zastosowanie umożliwia zwiększenie stopnia oddziaływania czynników zewnętrznych w procesach krystalizacji wytwarzania funkcjonalnych materiałów metalicznych. Scharakteryzowano podstawowe i szeroko stosowane procesy wytwarzania z fazy ciekłej: cząstek proszków metalicznych, kompozytów zbrojonych o osnowie metalicznej, cząstkami drugiej fazy lub wytwarzanych metodą infiltracji preform porowatych materiałów metalicznych, także procesy wytwarzania szkieł metalicznych.

Obszar wiedzy inżynierii materiałowej dotyczy szerokiego zakresu wielu zagadnień – od rozważania naukowych podstaw budowy materii, poprzez badanie procesów powstawania ciał stałych i kształtowania ich struktury, poszukiwania relacji pomiędzy właściwościami i strukturą materiałów w stanie stałym, również pomiędzy strukturą i mikrostrukturą oraz procesami wytwarzania tych materiałów, do racjonalnego ich doboru, z uwzględnieniem przyjętych kryteriów do prognozowanego zadanego zastosowania – czytamy we Wprowadzeniu do monografii.

Autorami monografii są: prof. dr hab. Jan Sieniawski – kierownik Katedry Nauki o Materiałach i kierownik Uczelnianego Laboratorium Badan Materiałów dla Przemysłu Lotniczego oraz dr Aleksander Cyunczyk – emerytowany pracownik Katedry Nauki o Materiałach.

Publikację można zakupić w siedzibie Oficyny Wydawniczej w bud. F przy ul. M. Skłodowskiej-Curie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępnych książek zamieszczoną na stronie internetowej wydawnictwa: https://oficyna.prz.edu.pl/. Znajdują się tam skrypty, podręczniki, monografie, zeszyty naukowe, materiały pomocnicze dla studentów wszystkich kierunków studiów naszej uczelni. Można je nabyć w przystępnej cenie (ponad 200 pozycji).

Punkt sprzedaży detalicznej
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej