Podstrona: Najnowsze wydanie „Gazety Politechniki” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Najnowsze wydanie „Gazety Politechniki”

2021-08-16 , red.  Marta Jagiełowicz
"Gazeta Politechniki" nr 4-6.

Tematem wiodącym w najnowszym numerze „Gazety Politechniki” (4–6/2021) są działania prowadzone na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej, co pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa oraz Podkarpacia w zakresie nowoczesnych technologii. Przeczytać można o tym w artykułach poświęconych podpisaniu Listu Intencyjnego na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej i spotkaniu jego sygnatariuszy. W numerze zamieszczono również wywiad z prof. dr. hab. inż. Jarosławem Sępem, prorektorem ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, podczas którego rozmawiano o przyszłości wodoru jako źródle energii.

W „Gazecie Politechniki” przedstawiono osiągnięcia pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej. Przeczytać można m.in. o srebrnym medalu dla wynalazku pracowników Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, o szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych GRAS 2021, w którym znalazła się nasza uczelnia, a także o laureatach Nagrody Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii dr inż. arch. Beacie Walickiej-Góral oraz dr. inż. Mateuszu Rajchelu. W numerze opublikowano także artykuły na temat osiągnięć studentów Politechniki Rzeszowskiej, m.in. o sukcesie studentki i absolwentów naszej uczelni w ogólnopolskim konkursie LOT-u, pierwszym miejscu Legendary Rover Team w International Planetary Aerial Systems Challenge 2021.

W tym wydaniu zamieszczono również artykuły poświęcone uroczystości wręczenia Medali Primus Inter Pares dla najlepszych absolwentów, IV Forum Piłki Siatkowej „Piłka siatkowa jako system”, XI Konferencji Lean Learning Academy, a także współpracy nauki z gospodarką omawianej podczas XXXIII Konferencji Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza”.

W ramach wiadomości wydziałowych można przeczytać m.in. o badaniach płyty żelbetowej realizowanych w Wydziałowym Laboratorium Badań Konstrukcji WBIŚiA, które w tym roku obchodzi 15 lat działalności, projekcie ośrodka pomocy dla ludzi ze spektrum autyzmu, najmniejszym silniku turbinowym klasy mikro w Polsce, który powstał na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, o projekcie badawczym finansowanym w ramach konkursu OPUS 20. Zamieszczono także materiały poświęcone warsztatom w ramach realizacji projektu „Kształcenie dualne w kontekście wyzwań Przemysłu 4.0”, prototypowi robota inspekcyjnego opracowanego przez studenta mechatroniki, a także rozwojowi autonomicznych pojazdów podwodnych oraz cyfrowym metodom badania wad kręgosłupa. Opublikowano artykuły na temat grantu badawczego finansowanego w ramach konkursu PRELUDIUM 19, nowej aparatury, jaką jest spektrometr masowy typu QToF z zestawem UHPLC służący m.in. do analiz jakościowych i ilościowych w obszarze chemii, oraz akcji COST, w której uczestniczą naukowcy z Wydziału Chemicznego.

W numerze zamieszczono informacje z zakresu współpracy międzynarodowej, tj. o kursach specjalistycznych dla uczestników mobilności, rozwoju zawodowym z Erasmusem, a także artykuł podsumowujący sześć lat Erasmusa pozaeuropejskiego.

Sporo miejsca poświęcono działalności studentów. Oprócz artykułu o dofinansowaniu przez MEiN projektów studenckich kół naukowych można przeczytać o innowacjach, jakie tworzy studenckie koło naukowe IPSUM. Zamieszczono również artykuły o udziale naszych zawodników w Akademickich Mistrzostwach Polski, a także  podsumowujące sezon sportowy sekcji tenisa stołowego KU AZS PRz.

Zapraszamy do lektury i zachęcamy do publikowania na łamach naszej gazety.

Redakcja „Gazety Politechniki”