Politechnika Rzeszowska liderem dla pracodawców
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” kolejny raz przygotowała Ranking Szkół Wyższych. Zbadano m.in. preferencje pracodawców pod względem zapotrzebowania na absolwentów z poszczególnych szkół wyższych. W tym obszarze Politechnika Rzeszowska ma się czym pochwalić.
100% ankietowanych pracodawców województwa podkarpackiego zadeklarowało, że najbardziej pożądanym pracownikiem jest dla nich absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Tym samym uczelnia uplasowała się na pierwszej pozycji w powyższym kryterium.
Badanie preferencji pracodawców polegało na liczbie wskazań danej uczelni w ankiecie telefoniczno-internetowej. Badaniu poddano te uczelnie, które nadesłały ankiety rankingowe. W liczeniu wyników uwzględniono ogólnopolską pozycję uczelni i jej miejsce w skali regionalnej (wojewódzkiej). Badanie jest przeprowadzane na ogólnopolskiej próbie 1800 przedsiębiorstw z główną siedzibą w Polsce. Pomiar obejmie przedsiębiorstwa ze wszystkich sekcji PKD oraz wszystkich województw. Kryterium końcowe uwzględnia wyniki badań przeprowadzonych w trzech ostatnich latach.
Na dalszych miejsca rankingu znalazły się m.in. Uniwersytet Rzeszowski (ponad 70%), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (prawie 55%), Uniwersytet Warszawski (ponad 35%). W skali kraju absolwentów Politechniki Rzeszowskiej chciałby zatrudniać ponad 57% ankietowanych pracodawców.
Jak zauważył prof. dr hab. Jan Garlicki - dyrektor generalny Centrum Badań Marketingowych INDICATOR (firma realizująca badanie na zlecenie Fundacji) pracodawcy najczęściej zatrudniają absolwentów ekonomii, zarządzania, inżynierii produkcji oraz kierunków z branży IT. Każdy z wymienionych znajduje się w ofercie edukacyjnej Politechniki Rzeszowskiej, a zainteresowanie pracodawców absolwentami z tych kierunków odzwierciedlało się również w tegorocznej rekrutacji. Przykładowo, o jedno miejsce na kierunku informatyka (studia I stopnia, stacjonarne) ubiegało ponad 4 kandydatów. Na kierunku finanse i rachunkowość ponad 3 osoby.
Wyniki rankingu są ważną wskazówką dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się czy i co warto studiować. Preferencje pracodawców to jedno z kryteriów rankingu mające wpływ na jedną ze składowych jaką jest prestiż badanej uczelni.
KH