Podstrona: Politechnika Rzeszowska na forum H2POLAND / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska na forum H2POLAND

2022-06-02 , red.  Michał Klimczyk
Wystąpienie prof. J. Sępa,

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND to kolejne wydarzenie precyzujące kierunki rozwoju gospodarki wodorowej oraz pozwalające uzyskać informacje o kanałach wsparcia dla prac badawczych i rozwojowych związanych z technologiami wodorowymi. W ramach paneli dyskusyjnych przedstawiciele województwa podkarpackiego i Podkarpackiej Doliny Wodorowej wielokrotnie zabierali głos. W panelu dotyczącym funkcji i zadań dolin wodorowych brał udział prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Konferencja branży wodorowej, która odbyło się 17–18 maja br. w Poznań Congress Center, obejmowała część targowo-wystawienniczą oraz interesujące panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli polskiej i międzynarodowej nauki, gospodarki i administracji publicznej na czele z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Wspólna reprezentacja województwa podkarpackiego

Podczas wydarzenia w ramach wspólnej strefy województwa podkarpackiego i Podkarpackiej Doliny Wodorowej obecni byli przedstawiciele województwa podkarpackiego (na czele z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem), Politechniki Rzeszowskiej (na czele z prorektorem ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. Jarosławem Sępem), Autosan Sp. z o. o. (na czele z prezesem Zarządu Adamem Smoleniem) oraz Polenergia S.A i Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o. o. Obecność wszystkich reprezentowanych podmiotów była związana z ich współpracą w ramach Podkarpackiej Doliny Wodorowej oraz możliwa dzięki zaproszeniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Panel „Finansowanie i polski łańcuch wartości w gospodarce wodorowej – funkcja i zadania dolin wodorowych”

W ramach paneli dyskusyjnych przedstawiciele województwa podkarpackiego i Podkarpackiej Doliny Wodorowej wielokrotnie zabierali głos. W panelu dotyczącym funkcji i zadań dolin wodorowych brał udział prof. Jarosław Sęp. Wśród pozostałych mówców panelu znaleźli się: sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego Adam Żelezik oraz dyrektor korporacyjny ds. strategii i rozwoju Grupy Kapitałowej Azoty Henryk Kubiczek. W gronie panelistów w ramach dwudniowych obrad znaleźli się również: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Zarządu Autosan sp. z o. o. Adam Smoleń oraz przedstawicielka Polenergia S.A. i Podkarpackiej Doliny Wodorowej Emilia Makarewicz.

Podkarpacki autobus wodorowy

Jednym z najbardziej praktycznych dokonań prezentowanych w ramach targów H2POLAND był autobus miejski zasilany wodorem opracowany przez sanocką spółkę Autosan. Zeroemisyjny SANCITY 12LFH uzyskał już homologację oraz jest w pełni gotowy do wykorzystania w komunikacji miejskiej. W stosunku do obecnie wykorzystywanych autobusów elektrycznych może on pochwalić się istotnie większym zasięgiem oraz bardziej praktycznymi warunkami użytkowymi, w tym względnie krótkim czasem napełniania wodorem w stosunku do czasu ładowania energii elektrycznej.

Rozwój technologii wodorowych

Sytuacja geopolityczna obok potrzeb środowiskowych jest znaczącym katalizatorem procesów rozwoju gospodarki wodorowej. Potrzeba prac nad alternatywnymi źródłami energii jest istotna w dążeniu do zwiększenia suwerenności energetycznej. Politechnika Rzeszowska jest obecnie jedną z wiodących uczelni aktywnych w ramach powstających w Polsce dolin wodorowych. Współpracą z uczelnią zainteresowanych jest coraz więcej przedstawicieli lokalnej i krajowej gospodarki. Trwają również starania dotyczące pozyskania wsparcia dla planowanych w ramach Podkarpackiej Doliny Wodorowej prac badawczo-rozwojowych obejmujących m.in. zastosowanie wodoru w energetyce cieplnej, wytwarzaniu energii elektrycznej, transporcie lądowym i powietrznym oraz w przemyśle i gospodarce komunalnej. Interdyscyplinarny charakter potrzeb dotyczących rozwoju technologii wodorowych jest dużą szansą dla realizacji międzywydziałowych projektów badawczych.