Podstrona: Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy

2021-08-12 , red.  Anna Worosz
Szkolenie praktycze,

74 pracowników administracji, Ośrodka Kształcenia Lotniczego oraz obsługi z Działu Gospodarczego i Osiedla Studenckiego  Politechniki Rzeszowskiej wzięło udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy, które nieodpłatnie przeprowadziło Podkarpackie Centrum Ratownictwa Medycznego. Niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu i zainteresowań warto wiedzieć, jak udzielić pomocy potrzebującym. Sytuacja, w której czyjeś zdrowie i życie może zależeć od szybkości reakcji drugiego człowieka może przydarzyć się każdego dnia, również w pracy, dlatego warto mieć w otoczeniu osoby potrafiące udzielić podstawowej pomocy.

Szkolenie miało na celu przypomnienie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, a ćwiczenia z wykorzystaniem defibrylatora AED umożliwiły pracownikom nabycie odpowiedniej wiedzy, która pozwoli na świadome działanie w sytuacji zagrożenia życia. Program szkolenia obejmował również informacje na temat działań w czasie pandemii związanej z wirusem Covid-19, m.in. środków dezynfekujących i ochrony osobistej, bezpiecznych zachowań i postępowań w życiu codziennym. Jesienią odbędą szkolenia dla pracowników dydaktycznych naszej uczelni.

Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Urządzenie zostało tak skonstruowane, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego mogło być użyte w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy też ośrodki sportowe. Defibrylator AED jest w pełni zautomatyzowany. Oznacza to, że działa według ustalonego algorytmu, którego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowego rytmu serca, migotania komór. Wydaje proste komunikaty przez cały proces ratowania życia i po przyklejeniu elektrod samodzielnie bada rytm serca. Dzięki temu również samodzielnie zaleca podanie impulsu elektrycznego.