Podstrona: Prof. PRz Piotr Jankowski-Mihułowicz laureatem Plebiscytu Osobowość Roku Podkarpacia 2019 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2021-07-27 , red.  Anna Worosz
Dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz,

Dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz, kierownik Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej został laureatem Plebiscytu Osobowość Roku Podkarpacia 2019 w kategorii „nauka”. Naukowiec był nominowany za osiągnięcia naukowe w obszarze elektroniki i telekomunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień nowoczesnej techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID.

O plebiscycie

Nagrody w pięciu kategoriach: „kultura”, „działalność społeczna i charytatywna”, „biznes”, „polityka, samorządność i społeczność lokalna”, „nauka” wręczono podczas wojewódzkiej gali finałowej plebiscytu Osobowość Roku Podkarpacia, która odbyła się w CWK G2A Arena w Jasionce. Laureatów plebiscytu Osobowość Roku wybierali czytelnicy Gazety Codziennej Nowiny. Kapituła nominowała osoby we wszystkich powiatach województwa podkarpackiego, które najbardziej zasłużyły się dla lokalnych społeczności. Laureaci z miast i powiatów, zachowując zdobyte głosy, awansowali do wojewódzkiego finału plebiscytu, w którym zostały przyznane tytuły Osobowość Roku Podkarpacia 2020. Podczas uroczystości nagrody odebrali także laureaci edycji z 2019 r., ponieważ z powodu pandemii nie mogła się ona odbyć w ubiegłym roku.

Laureat

Dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz jest kierownikiem Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. W 2007 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie telekomunikacja na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, a w 2017 r. stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie telekomunikacja na tej samej uczelni. Jest specjalistą w dziedzinach elektronika i telekomunikacja, ze szczególnym uwzględnieniem techniki radiowej identyfikacji obiektów (RFID – ang. Radio Frequency IDentification). Zbudował unikatowe zaplecze naukowo-badawcze stanowiące istotny czynnik stymulowania innowacyjności i oddziaływania na otoczenie społeczno-gospodarcze. Jest współorganizatorem kompleksu trzech specjalistycznych laboratoriów badawczych Politechniki Rzeszowskiej: techniki RFID, kompatybilności elektromagnetycznej EMC oraz zintegrowanych mikro- i nanotechnologii elektronicznych HYBRID, które stanowią fundamentalne narzędzie do komplementarnego rozwoju kadry i współpracy środowiska naukowego z gospodarką. Inicjator i główny wykonawca umów o współpracy PRz w zakresie naukowym i dydaktycznym z wieloma firmami i instytucjami. Współtwórca zaplecza badawczo-rozwojowego kilku przedsiębiorstw, współorganizator regionalnej części Polskiej Sieci Laboratoriów EMC (EMC-LabNet), która funkcjonuje w ramach Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Inicjator, kierownik i główny wykonawca wielu projektów B+R+W realizowanych we współpracy z partnerami przemysłowymi. Twórca metod pomiarowych, które doprowadziły do modyfikacji sposobu wyznaczania aplikacyjnie użytecznych parametrów urządzeń i systemów techniki RFID. Autor licznych wysoko punktowanych publikacji i kilku patentów. Recenzent międzynarodowych grantów i wielu publikacji z zagranicznych czasopism i konferencji naukowych. Członek IEEE, International Microelectronics and Packaging Society oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Zdobywca wielu nagród oraz wyróżnień za działalność naukową i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.