Podstrona: Projekcja filmu "Łukasiewicz – nafciarz romantyk" / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Projekcja filmu "Łukasiewicz – nafciarz romantyk"

2020-03-06
Projekcja filmu

Wydział Zarządzania wraz z Samorządem Studenckim Politechniki Rzeszowskiej zapraszają społeczność akademicką Politechniki Rzeszowskiej na projekcję filmu "Łukasiewicz – nafciarz romantyk”, która odbędzie się w dn. 9 marca 2020 r. (poniedziałek) o godz. 12:15 w Auli V-1. Projekcja ta zostanie połączona ze spotkaniem z producentem – Bogdanem Miszczakiem, który opowie o kulisach powstania filmu.

Jest to fabularyzowany dokument o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. To bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Geniusz Ignacego Łukasiewicza, wprowadził świat na nowe cywilizacyjne tory dzięki rafinacji ropy naftowej. Film potwierdza, czasami poddawane w wątpliwość miejsce narodzenia się światowego przemysłu naftowego. Jest nim Bóbrka na Podkarpaciu i zachowane do dzisiaj urządzenia i kopanki.

"Łukasiewicz – nafciarz romantyk" to piąta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu "Historyczny Pejzaż Podkarpacia". Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. Podobnie jak poprzednie „Łukasiewicz- nafciarz romantyk” będzie pokazywany zarówno w naszym regionie, jak i w sieciach telewizyjnych w Polsce oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych w kraju i zagranicą.

Przedstawienie postaci Ignacego Łukasiewicza oraz jego współpracowników jest dobrym przykładem i stanowi audiowizualną lekcję historii. Będzie to wspaniała okazja do zapoznania się z sylwetką patrona Politechniki Rzeszowskiej – mając na uwadze zbliżającą się 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, przypadająca na 2022 rok oraz 165. Rocznicę wynalezienia lampy naftowej. Warto dodać, że termin premiery filmu zbiega się z urodzinami Ignacego Łukasiewicza, które przypadają na 8 marca.