Podstrona: Przedstawiciele Wydziału Zarządzania na XIII Forum Europa-Ukraina / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Przedstawiciele Wydziału Zarządzania na XIII Forum Europa-Ukraina

2020-02-05 , red.  Piotr Cyrek
Przedstawiciele Wydziału Zarządzania na XIII Forum Europa-Ukraina

4 lutego 2020 r. w G2Arena w Jasionce k. Rzeszowa rozpoczęło się XIII Forum Europa-Ukraina.

Panel tematyczny „Gaz dla Europy. Konsekwencje Nord Stream 2. Co przyniesie rewolucja LNG?” moderowany był przez dra hab. Mariusza Ruszela, prof. PRz, prodziekana Wydziału Zarządzania ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką. M. Ruszel skierował do panelistów pytania: Czy Ukraina powinna kupować gaz od Rosji, czyli od agresora? Czy faktycznie Ukrainę stać na dywersyfikację?

Zdaniem Wołodymyra Omelczenko – dyrektora ds. programów energetycznych w Centrum Studiów Ekonomicznych i Politycznych im. Razumkowa, po podpisaniu nowego kontraktu z Gazpromem w styczniu nie ma jakichkolwiek przeszkód technicznych i komercyjnych, by kupować rosyjski gaz. Profesor Ole Gunnar Austvik z BI Norwegian Business School podkreślił, że, handel dywersyfikuje źródła pozyskiwania gazu. Sytuacja, gdzie mamy jednego dostawcę, to sytuacja bardzo niebezpieczna, zarówno gospodarczo, jak i politycznie.

Torsten Wöllert – team leader ds. energii i ochrony środowiska z grupy wsparcia dla Ukrainy w Komisji Europejskiej z Niemiec wskazał, że widzi duże zaangażowanie w negocjacje, np. strategię energetyczną na rok 2025 dla Ukrainy. Dla Łukasza Antasa – członka zarządu Esperis – Ukraina jest teraz w dobrym momencie, jeśli chodzi o dostawy gazu. W przeciągu kolejnych kilkunastu lat musi ona myśleć długofalowo, zamiast gazu używać węgla, a nie jest to zgodne z „zieloną polityką”. Potencjał jest potężny, potrzeba tylko kapitału.

Mychajło Honczar – prezes Centrum Studiów Globalnych „Strategia XXI wieku” z Ukrainy podkreślił natomiast, że w następstwie reorganizacji rynku pojawił się na Ukrainie potencjał inwestycyjny.

Z kolei w panelu dyskusyjnym „Nowoczesne kształcenie – narzędzie budowy Europy jutra” wzięła udział Jadwiga Korszniak – przewodnicząca Wydziałowego Samorządu Studenckiego, która pełniła rolę komentatora panelu. Wygłosiła swoje podsumowanie, zawierając przy tym własną perspektywę i podkreślając wyzwania w zakresie edukacji oraz jakość kształcenia – będących priorytetowymi kwestiami stojącymi przed władzami państw europejskich, biorąc pod uwagę rozwój nowoczesnego kształcenia młodych ludzi.

W Forum uczestniczyli również: dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz – dziekan WZ; dr inż. Marek Magniszewski – prodziekan WZ ds. kształcenia, a także: prof. dr hab. Oleksandr Gugnin, dr hab. Teresa Piecuch, prof. PRz; dr Katarzyna Chudy-Laskowska prof. PRz; dr hab. Marek Delong, prof. PRz; dr Nataliia Gerasymchuk oraz mgr Ewelina Nycz.