Podstrona: Święto Lotnictwa Polskiego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Święto Lotnictwa Polskiego

2022-08-29 , red.  Marta Jagiełowicz
Samoloty OKL PRz,

28 sierpnia corocznie obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Zostało ono powołane na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 r.

Święto Lotnictwa Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 r. Polscy piloci zwycięstwo wywalczyli na samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Stanisław Wigura. Od 1993 r. 28 sierpnia jest wspólnym świętem lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Z tej okazji Rektor, Rada Uczelni, Senat i Społeczność Akademicka Politechniki Rzeszowskiej składają całej Społeczności Lotniczej – pracownikom służb ruchu lotniczego, lotnikom i personelowi pokładowemu, pracownikom przedsiębiorstw lotniczych, inżynierom, mechanikom i naukowcom, obsłudze naziemnej, studentom kierunków lotniczych, a także wszystkim związanym z tą wyjątkową branżą, serdeczne życzenia bezpiecznych i wysokich lotów, udanych startów i lądowań oraz spełniania się w podniebnych wojażach. Niech pasja latania będzie źródłem nieustającej satysfakcji zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Dziękując za kultywowanie bogatej i pięknej historii polskiego lotnictwa, pełnej sukcesów i bohaterskich czynów, życzymy niekończącej się satysfakcji i zadowolenia z wykonywania codziennych, odpowiedzialnych zadań. Niech wysiłek i praca na rzecz rozwoju polskiego lotnictwa spotyka się z uznaniem i ludzką życzliwością.