Podstrona: Sympozjum sieci regionów NEREUS w Tuluzie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Sympozjum sieci regionów NEREUS w Tuluzie

2024-10-17 , red.  Grzegorz Kopecki, Anna Worosz
Jeden z eksponatów w Cité de l’espace – centrum kultury naukowej zorientowanej na kosmos i podbój kosmosu,

NEREUS (Network of European Regions Using Space Technologies – Europejskie Stowarzyszenie Regionów Wykorzystujących Technologie Kosmiczne) reprezentuje interesy stowarzyszonych regionów i umożliwia wymianę doświadczeń oraz promowane wykorzystania przestrzeni kosmicznej i jej zastosowań. Jednym z członków tej sieci jest Województwo Podkarpackie. W październikowym spotkaniu sieci NEREUS w Tuluzie brał udział przedstawiciel Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. Grzegorz Kopecki, prof. PRz z Katedry Awioniki i Sterowania na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa

Uczestnicy

Wyjazd naukowca z Politechniki Rzeszowskiej był możliwy dzięki zaproszeniu oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W spotkaniu uczestniczyli również: członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej Danuta Cichoń, Mariusz Stec z Departamentu Gospodarki Regionalnej.

Zagadnienia

Kluczowymi zagadnieniami poruszanymi na sympozjum były wyzwania, prognozy i wizja rozwoju sektora kosmicznego, wykorzystanie danych satelitarnych oraz wyzwania związane ze zmianą klimatu i potrzeby z perspektywy regionów. Omawiano także kwestie polityki europejskiej, gospodarki wodnej, aktualnej sytuacji w zakresie polityki energetycznej, praktyczne rozwiązania w zarządzaniu wodą i energią oraz przykłady zastosowań technologii satelitarnych w życiu codziennym.

Wizyty studyjne

Bardzo interesujące były przede wszystkim wizyty studyjne w instytucjach zajmujących się badaniami kosmosu (CNES) i firmach (ADS, CLS, The Climate Company, I-Sea, Waltr, LTU Technology) zajmujących się przetwarzaniem danych satelitarnych. Pokazywały rozwiązania licznych firm wykorzystujących dane satelitarne, umożliwiały nawiązanie kontaktów oraz dyskusje merytoryczne. Cenne było nawiązanie kontaktów zarówno z przedstawicielami regionów, innymi specjalistami, jak i z firmami prezentowanymi podczas wizyt studyjnych. Wiele z firm rozwijających produkty wykorzystujące dane satelitarne były niewielkimi jednostkami typu StartUp oraz Spin-off. Rozwijają one własne, zaawansowane technologie mogące znaleźć zastosowanie w wielu branżach. Doświadczenie zdobyte podczas wizyt studyjnych będzie niewątpliwie przydatne podczas realizacji różnego rodzaju projektów. Przykładowo, Politechnika Rzeszowska będzie konsorcjantem realizującym projekt europejski, którego istotną częścią będzie realizacja kursów, szkoleń oraz warsztatów o tematyce związanej z przemysłem kosmicznym. Wizyty studyjne stanowiły podpowiedź, jakie zagadnienia są istotne dla firm działających w szeroko rozumianej branży Space.

Spotkanie po raz kolejny uświadomiło, jak ważne jest tworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi firm typu StartUp oraz Spin-off, które wytwarzają produkty oryginalne, wykorzystujące najnowsze technologie. Pokazało również, jak wiele różnych gałęzi ma tzw. sektor kosmiczny. Obok oczywistych zagadnień związanych z podbojem kosmosu takich, jak realizacja misji kosmicznych, układy pomiarowe oraz układy sterowania dla obiektów poruszających się w przestrzeni kosmicznej, jest potężny obszar wykorzystania danych satelitarnych. Politechnika Rzeszowska posiada kompetencje do prowadzenia prac badawczo rozwojowych we wszystkich wspomnianych obszarach. Wizyta w Tuluzie otworzyła również możliwe kierunki rozwojowe uczelni w zakresie technologii kosmicznych, szczególnie w obszarze wykorzystania danych satelitarnych oraz możliwości i obszary współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Podkreślić należy również otwartość Urzędu Marszałkowskiego na wykorzystanie i rozwój technologii kosmicznych, co otwiera możliwości współpracy z Politechniką Rzeszowską w tym jakże istotnym i wymagającym obszarze.

Wyjazd był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu własnego FEP 2021-2027 pn. „Podkarpackie – Inteligentny Region”.

sympozjumloga.jpg