Szkolenia Blended Intensive Programme
Od roku akademickiego 2022/2023 Politechnika Rzeszowska bierze udział w szkoleniach Blended Intensive Programme (BIP). Forma krótkotrwałej mobilności połączona z komponentem e-learningu jest finansowana z programu Erasmus. BIP-y są to intensywne programy, w skład których wchodzą następujące rodzaje aktywności: fizyczna – wyjazd za granicę do kraju uczelni organizującej w celu odbycia uzgodnionego programu szkolenia, oraz wirtualna – realizacja wirtualnej części szkolenia BIP, która umożliwia pracę zespołową oraz wymianę doświadczeń opartą na e-learningu.
„The project: Right to the City”
Od 22 do 26 maja 2023 r. sześciu pracowników Politechniki Rzeszowskiej uczestniczyło w szkoleniu zorganizowanym przez Universidade Lusofona w Porto, Portugalia. Szkolenie dotyczyło spraw związanych z urbanizacją, zagrożeniami w mieście oraz nowoczesną architekturą.
„Cyber-Physical Systems Design in the context of Industry 4.0”
W szkoleniu, które odbyło się 23–30 września 2023 r., wzięło udział trzech studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz opiekun dr hab. inż. Katarzyna Antosz, prof. PRz z Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji. Szkolenie dotyczyło zagadnień związanych z: modelowaniem i symulacją zachowania mechanicznego systemów cyberfizycznych, oceną ryzyka systemów cyberfizycznych, robotycznym zastosowaniem systemów cyberfizycznych, komunikacją oraz inteligentnym utrzymaniem systemów cyberfizycznych.
„Cyber-Physical Systems Design in the context of Industry 4.0”, II edycja
Szkolenie odbywało się od 26 lutego do 1 marca 2024 r. na Uniwersytecie Minho w Guimarães, Portugalia. W międzynarodowym szkoleniu oprócz opiekuna naukowego dr hab. inż. Katarzyny Antosz, prof. PRz brało udział pięciu studentów z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.
„1st Digital and Sustainable Manufacturing – Quality”
Dziewięciu studentów z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa wraz z opiekunem naukowym dr hab. inż. Katarzyną Antosz, prof. PRz wzięło udział w szkoleniu, które zostało zorganizowane przez Instituto Politécnico do Portos, Portugalia. Szkolenie, które odbywało się 11–15 marca 2024 r., dotyczyło: zrównoważonego rozwoju, ekologicznej informatyki, produkcji cyfrowej i zarządzania, obliczeniowego projektu mechanicznego, cyfrowej produkcji i automatyzacji, logistyki i produkcji, zarządzania jakością.
„Do you accept the challenge? International development cooperation in the European framework: an interdisciplinary approach”
Szkolenie przeznaczone było dla studentów wszystkich wydziałów Politechniki Rzeszowskiej. W szkoleniu stacjonarnym przeprowadzonym w dniach 15–19 kwietnia 2024 r. uczestniczyło sześciu studentów naszej uczelni wraz z opiekunem dr. inż. Jakubem Wojturskim z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Głównym celem było zapoznanie się z różnorodnymi formami wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i z zagadnieniami związanymi z inżynierią humanitarną (humanitarian engineering) oraz interdyscyplinarnym podejściem do współpracy międzynarodowej.
„How to Develop a Scientific/Research Article”
Od 24 maja do 28 maja 2024 r. sześcioro studentów z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury pod opieką dr. inż. Grzegorza Straża z Katedry Geodezji i Geotechniki wzięło udział w międzynarodowych warsztatach zorganizowanych przez Universidade da Madeira w Portugalii. Dr inż. G. Straż był kierownikiem projektu oraz wykładowcą, m.in. wygłosił wykład inaugurujący rozpoczęcie szkolenia. Warsztaty miały charakter interdyscyplinarny i hybrydowy – zajęcia wprowadzające i podsumowujące odbywały się on-line, a zajęcia praktyczne w miejscowości Machico.
„Responsible Consumption and Production”
Trzech studentów z Wydziału Chemicznego i Wydziału Elektrotechniki i Informatyki uczestniczyło w szkoleniu odbywającym w Polytechnic University of Cávado and Ave (IPCA) w Barcelos, Portugalia w dniach 27–31 maja 2024 r. Podczas szkolenia studenci mieli okazję wziąć udział w wykładach, warsztatach i dyskusjach, które koncentrowały się na zrównoważonym rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji.
Szkolenie BIP „Turning Ideas into Businesses”
Szkolenie przeznaczone było dla studentów kierunków inżynierskich, technicznych, związanych z zarządzaniem. Przeprowadzono je w dniach 24–28 czerwca 2024 r. w Guimaraes, Portugalia. Uczestniczył w nim pracownik naukowo-dydaktyczny dr inż. Jacek Tutak z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz ośmiu studentów. Celem BIP-u jest promowanie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w procesie transformacji pomysłów w działania biznesowe, a mianowicie przez następujące etapy: 1) kreatywność innowacyjna i propozycja wartości, 2) klient, rozwój i analiza rynku, 3) projektowanie modelu biznesowego, 4) ocena biznesowa, tworzenie, uruchomienia, 5) zarządzanie.
„Global Data Analytics Immersion: Theory and Practice for Tomorrow's Decision”
Instituto Superior de Contabilidade Administração de Coimbra w Portugalii przygotowało szkolenie przeznaczone dla studentów wszystkich wydziałów Politechniki Rzeszowskiej w terminie 8–12 lipca 2024 r. W szkoleniu będzie uczestniczyło pięciu studentów oraz pracownik naukowy.