Podstrona: Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Uniwersytetem Panamerykańskim w Meksyku / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Uniwersytetem Panamerykańskim w Meksyku

2024-07-29 , red.  Anna Martyka, Marta Jagiełowicz
Studenci Uniwersytetu Panamerykańskiego w Meksyku z prowadzącym dr. hab. T. Tomaszkiem,

Kierunek architektura na Universidad Panamericana w Meksyku to młody, dynamicznie rozwijający się program edukacji wyższej działający od zaledwie 2,5 roku. Aby wspierać dalszy jego rozwój, uczelnia zaprosiła pracowników Politechniki Rzeszowskiej do prowadzenia zajęć. W ramach tego partnerstwa Universidad Panamericana zaproponował czterotygodniowy wyjazd jednego z naszych nauczycieli akademickich do Meksyku.

Tegoroczne kursy letnie odbywały się od 17 czerwca do 18 lipca, a zajęcia były prowadzone w języku angielskim. Koszty wyjazdu pokrył Universidad Panamericana. Politechnikę Rzeszowską reprezentował dr hab. Tomasz Tomaszek, prof. PRz, pracownik Katedry Konserwacji Zabytków na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, który poprowadził przedmiot „Teoria architektury III”. Więcej informacji na temat współpracy można znaleźć na stronie

Profile kształcenia na kierunku Arquitectura Universidad Panamericana

Kierunek studiów architektura na Universidad Panamericana prowadzony jest w pięciu głównych obszarach kształcenia:

• Urban Land. Ten obszar obejmuje projekty urbanistyczne realizowane we współpracy z Urban Land Institute z USA. Projekty koncentrują się na zrównoważonym rozwoju obszarów zurbanizowanych i całych miast. Przykładem jest projekt interwencyjny z Future House Lab Japan, polegający na zmianie sposobu użytkowania budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
  • Projektowanie przestrzeni publicznych. W bieżącym roku akademickim studenci pracowali nad projektem Safe Neighborhood, opracowując propozycję placu przed siedzibą uniwersytetu z parkiem kieszonkowym i mikrobibliotekami. Projekt skupiający się na poprawie bezpieczeństwa i jakości życia lokalnej społeczności będzie realizowany także w nadchodzącym roku.
  • Projektowanie zabudowy mieszkaniowej. Przedmiot „Homeless to Housed Initiative” realizowany we współpracy z firmą architektoniczną MvE+Partners, Inc. Studenci mieli za zadanie stworzenie projektu zabudowy mieszkaniowej, mającego na celu rozwiązanie problemu bezdomności, uwzględniając proces reintegracji osób bezdomnych do normalnego życia.
  • Ochrona dziedzictwa materialnego. Przedmiot „Baroque Jewels of Aguascalientes City” koncentruje się na zachowaniu dziewięciu barokowych budowli z XVI i XVII w. w mieście Meksyk. Głównym celem jest przeprowadzenie kompleksowych badań tych budynków i publikacja wyników.
  • Dziedzictwo architektury Majów. Przedmiot „Mayan Architecture in Ancient México” ma na celu zgłębianie złożoności i bogactwa architektury starożytnych Majów, co jest szczególnie interesujące dla uczelni ze względu na unikatowość tego dziedzictwa.

Więcej informacji o Uniwersytecie Panamerykańskim można znaleźć na stronie