Podstrona: Wykładowca Politechniki Rzeszowskiej na stażu w Norwegii w ramach Programu im. Bekkera / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-06-17

Dr inż. Roman Wdowik z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej jako jedyny naukowiec z Podkarpacia przebywał na trzymiesięcznym stażu w Uniwersytecie w Stavanger w Norwegii w ramach I edycji Programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem programu jest wsparcie naukowców w dążeniu do doskonałości naukowej poprzez umożliwienie im odbycia stażu podoktorskiego, prowadzenie badań naukowych lub pozyskanie materiałów do pracy naukowej w renomowanych ośrodkach zagranicznych na zasadach stypendialnych.

Podczas I edycji Programu im. Bekkera finansowanie uzyskało 156 najlepszych projektów, w tym projekt dr. inż. Romana Wdowika z Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Projekt pt. "Science internship for the investigations of digitalization in manufacturing" był realizowany podczas trzymiesięcznego stażu naukowego na Uniwersytecie w  Stavanger w Norwegii.  Naukowiec pracował pod opieką profesora R.M. Chandima Ratnayake w zakresie digitalizacji procesów wytwarzania. Na podstawie uzyskanych rezultatów pracy naukowej opracowywano publikacje, szkic wniosku dotyczącego projektu badawczego i prezentacje konferencyjne. Podczas pobytu w Stavanger, wspólnie z partnerami z Estonii, Norwegii, Włoch i Litwy, złożono także wniosek dotyczący projektu dydaktycznego w ramach programu Erasmus+, mający na celu opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych.

Praca naukowa na Uniwersytecie w Stavanger dotyczyła m.in. klasyfikacji i zastosowania narzędzi umożliwiających digitalizację procesów wytwarzania, zastosowania sieci 5G w projektowaniu procesów technologicznych, zastosowania cyfrowej bazy części zapasowych w przemyśle naftowym, digitalizacji ściernic trzpieniowych dla potrzeb projektowania procesów technologicznych, projektowania złożonych procesów technologicznych w warunkach digitalizacji procesów wytwarzania.

- Jesteśmy w takim momencie dziejów, w którym tzw. digitalizacja stała się niezbędna do efektywnego prowadzenia badań, kształcenia i prowadzenia procesów przemysłowych. W niedalekiej przyszłości różne narzędzia mogą nas w pewnych zakresach jeszcze bardziej zastąpić, ale także jeszcze bardziej ułatwić nam pracę i znacząco zwiększyć dynamikę rozwoju - uważa dr inż. Roman Wdowik.

18 czerwca br., zakończy się nabór wniosków w II edycji Programu im. Bekkera. - Zachęcam gorąco wszystkich pracowników Politechniki Rzeszowskiej do angażowania się we współpracę międzynarodową, uczestniczenie w stażach zagranicznych, prowadzenie wykładów w ramach programu Erasmus+, składanie wniosków dotyczących finansowania projektów międzynarodowych. Jest to niezwykle ważne dla rozwoju naszej Uczelni – przekonuje naukowiec.