Podstrona: XXIV Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM'2020 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

XXIV Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM'2020

2020-11-23 , red.  Anna Szlachta, Robert Hanus, Anna Worosz
kategoria: Nauka, Wydarzenia
XXIV Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM'2020

Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki 18 listopada br. odbyło się po raz pierwszy w formie zdalnej XXIV Międzynarodowe Seminarium Metrologów (MSM) „Metody i technika przetwarzania sygnałów w pomiarach fizycznych”. Podobnie jak w latach ubiegłych, seminarium zostało zorganizowane w ramach współpracy Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Politechniki Rzeszowskiej i Katedry Technologii Informacyjno-Pomiarowych Politechniki Lwowskiej.

Celem seminarium jest wymiana doświadczeń naukowych i dydaktycznych oraz rozwijanie współpracy z zakresu metrologii pomiędzy uczelniami w Polsce i za granicą, szczególnie w Euroregionie Podkarpackim. Ze względu na sytuację epidemiczną spowodowaną pandemią COVID-19 tegoroczna edycja MSM'2020 odbyła się w formie zdalnej z wykorzystaniem systemu KRK Politechniki Rzeszowskiej.

W konferencji wzięło udział ponad 40 uczestników z Polski i Ukrainy. Byli to zarówno przedstawiciele instytucji naukowych, jak i specjaliści–praktycy zainteresowani aplikacjami inżynierskimi w zakładach przemysłowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. W ramach trzech sesji obrad przedstawiono 16 referatów. Szczegółowy program MSM'2020 dostępny jest na stronie konferencji: https://msm20.prz.edu.pl.

Ostatnia sesja obrad była poświęcona problemom zdalnego nauczania. Umożliwiło to wymianę doświadczeń dotyczących zdalnego nauczania metrologii w różnych ośrodkach krajowych i zagranicznych.

Referaty przedstawione podczas MSM'2020 zostaną poddane recenzjom członków Komitetu Naukowego, a wybrane prace zostaną opublikowane w czasopiśmie „Przegląd Elektrotechniczny” w 2021 r. Część prac będzie zamieszczona w monografii „Propagacja i analiza sygnałów w wybranych systemach elektronicznych i telekomunikacyjnych”, przygotowywanej przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej.

Sponsorami tegorocznej edycji MSM były PGE Dystrybucja S.A Odział Rzeszów i Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Rzeszowie. Konferencja wpisała się również w realizację zadania 6. projektu „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”.

Za rok zapraszamy na XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Seminarium Metrologów, które mamy nadzieję odbędzie się nie tylko w formie zdalnej, lecz także tradycyjnej.

Doceniając dotychczasową działalność Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych naszej uczelni, w tym m.in. organizację cyklicznej konferencji Międzynarodowe Seminarium Metrologów, Komitet Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk w 2019 r. powierzył Politechnice Rzeszowskiej organizację IX Kongresu Metrologii (2022), odbywającej się co trzy lata prestiżowej, największej ogólnopolskiej konferencji metrologicznej.