Podstrona: Zaproszenie na II Kongres Edukacyjny IT i Szachy / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zaproszenie na II Kongres Edukacyjny IT i Szachy

2021-09-16 , red.  Sławomir Wolski, Anna Worosz
Zaproszenie na II Kongres Edukacyjny IT i Szachy

II Kongres Edukacyjny IT i Szachy połączony z turniejem szachowym odbędzie się 21-22 września 2021 r. w G2A Arena w Jasionce. Inicjatorem i koordynatorem kongresu jest Maciej Karasiński, znany popularyzator szachów i jednocześnie wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Współorganizatorem i patronem naukowym tego wydarzenia jest Politechnika Rzeszowska.

Cel kongresu

Celem kongresu jest wsparcie inicjatywy wprowadzenia do szkolnych programów nauczania elementów gry w szachy. Logiczne i analityczne myślenie, zdolność obserwacji, pomysłowość i kreatywność to cechy, które są rozwijane podczas gry w szachy. Takie predyspozycje są bardzo pożądane u przyszłych studentów kierunków technicznych i ścisłych związanych z informatyką. II Kongres Edukacyjny IT i Szachy jest doskonałą szansą dla uczelni wyższych na zaprezentowanie swojej oferty kształcenia i pozyskanie kandydatów na studia.

Patronat i Rada Naukowa

Inicjatywa ta została doceniona zarówno przez lokalne, jak i centralne władze. Kongres został objęty patronatem honorowym Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego. Partnerami kongresu są Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, PCEN w Rzeszowie, G2A Arena, Fundacja Nauka i Gospodarka im. I. Łukasiewicza, Podkarpacki Związek Szachowy, Centrum Medyczne MEDYK oraz firma iSoft.

Przewodniczącym Rady Naukowej II Kongresu Edukacyjnego IT i Szachy został rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. W skład Rady Naukowej weszli następujący pracownicy naszej uczelni: prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan WMiFS dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz, przewodniczący Rady Dyscypliny Matematyka dr hab. Jarosław Górnicki, prof. PRz, kierownik Zakładu Systemów Złożonych WEiI dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz, prodziekan ds. kształcenia WMiFS dr Małgorzata Wołowiec-Musiał, prodziekan ds. kształcenia WMiFS dr Urszula Bednarz, prodziekan ds. rozwoju WMiFS dr Sławomir Wolski.

Uczestnicy

W tym niecodziennym wydarzeniu udział weźmie kilkaset osób, w tym młodzież szkolna biorąca udział w turnieju szachowym, nauczyciele, studenci i osoby zainteresowana tą tematyką. Podczas kongresu czynny udział wezmą również pracownicy i studenci Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej naszej uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosi prodziekan ds. kształcenia tego wydziału dr Małgorzata Wołowiec-Musiał, a gospodarzem jednego z paneli kongresu będzie Koło Naukowe Machine Learning działające pod opieką dr Ewy Rejwer-Kosińskiej z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz dr. Michała Piętala z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie kongresu.